Jak wygląda dochodzenie do pełnej sprawności po kontuzji?

Wypadek, a w jego konsekwencji poważny uraz- to nieprzyjemny scenariusz, który w praktyce może oznaczać, że przez dłuższy czas będziemy musieli pracować nad tym, aby wrócić do zdrowia i pełnej sprawności. Na szczęście, wiele nawet poważnych urazów daje się zaleczyć tak, aby w przyszłości być osobą w pełni sprawną i nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednia rehabilitacja po kontuzji, którą za pewne zaleci nam lekarz prowadzący nasz przypadek. Z rehabilitacji można skorzystać w różnego rodzaju ośrodkach- zarówno tych, w których leczenie jest refundowane, jak i w prywatnych klinikach. Jednym z bardziej polecanych ośrodków jest Integracyjne Centrum Leczenia Bólu ICLB. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku leczenia refundowanego, za pewne czas oczekiwania na rozpoczęcie rehabilitacji będzie znacznie dłuższy.

Wszystko zależy od charakteru urazu

Trudno wskazać jedną, działającą w magiczny sposób terapię, która od razu postawiłaby nas na nogi. Lekarz powinien wskazać, jakiego typu zabiegi mogą być wykonywane, a doświadczony fizjoterapeuta pod tym kątem powinien zaproponować nam konkretne zabiegi i ćwiczenia. Zazwyczaj, fizjoterapia może zostać rozpoczęta już w momencie, kiedy posiadamy opatrunek lub gips. Warto wówczas pobudzać układ krążenia, aby nie doprowadzić do zbyt dużego zastania się mięśni oraz kości. Ćwiczenia synergistyczne rozpoczyna się więc już na etapie wczesnego procesu gojenia, podobnie jak ćwiczenia izometryczne koncentrujące się wokół technik napinania mięśni bez wprawiania ich w ruch. W kolejnym etapie mogą zostać przeprowadzone ćwiczenia o charakterze wzmacniającym, a bardziej angażujące i energiczne zadania wprowadza się w późniejszym okresie stopniowo.

Fizjoterapia zmniejszająca występowanie obrzęków

Opuchlizny, krwiaki, stłuczenia, a także obrzęki- zazwyczaj wszystko to towarzyszy urazowi po wypadku, boli i nie wygląda estetycznie, a unieruchomienie kończyny intensyfikuje te dolegliwości. Dlatego też fizjoterapia pomaga zapobiegać tworzeniu się nowych obrzęków. Specjalne ćwiczenia oraz zabiegi pobudzają krążenie krwi, a co za tym idzie zapobiegają tworzeniu się krwiaków. Co istotne, zabiegi w gabinecie fizjoterapeutycznym pomagają także pobudzić nasz układ limfatyczny, a krążąca w naszym organizmie chłonka efektywnie oczyszcza nasz organizm. Specjalistycznym zabiegiem, który skupia się na tym układzie jest popularny i ceniony drenaż limfatyczny.

Jakie urazy wymagają późniejszej rehabilitacji?

Zazwyczaj jest ona konieczna w konsekwencji złamania lub zwichnięcia. Zalecana jest też w momencie, występowania rozległych obrzęków oraz stłuczeń, a także w przypadku występowania zmian chorobowych o charakterze entezopatycznym. Mogą więc one dotyczyć więzadeł oraz ścięgien. Fizjoterapeuta często jest też zalecana sportowcom, którzy doznają kontuzji lub mają dolegliwości związane z intensywnymi treningami- mowa tutaj na przykład o schorzeniu kolana skoczka czy o łokciu golfisty. W wielu sportowych karierach masaże oraz rozmaite zabiegi są codziennością i naprawdę sprawdzają się w praktyce.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *