Taniec użytkowy – 6 pytań i odpowiedzi, dzięki którym zrozumiesz co to za technika

Na fali popularności, jaką cieszą się już od dłuższego czasu szkoły tańca, w ich ofertach pojawiają się coraz to nowsze nazwy, określające dane style i techniki. Wśród nich początkujący kursanci trafić mogą na nieco tajemniczo brzmiący taniec użytkowy, którego nazwa jednak nie do końca wyjaśnia, na czym on polega. Jak powstał, do kogo jest skierowany i czym się charakteryzuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

  1. Co to jest taniec użytkowy?

Podpowiedź, dotyczącą tego, czym jest taniec użytkowy, znajduje się już w jego nazwie. Jest to bowiem nic innego jak forma tańca używanego w różnych powszechnych sytuacjach, takich jak wesela, imprez, dyskoteki, czy bale. Pozwala szybko i bez większych trudności posiąść umiejętności, które pozwolą na swobodną zabawę. W tańcu użytkowym zawierają się różne figury i kroki ze stylów takich ja swing, jive, salsa, fokstrot czy cha cha. Ze względu na to, w jakich sytuacjach najczęściej się go stosuje, nazywany bywa również tańcem dyskotekowym, weselnym, rekreacyjnym, klubowym lub 2 na 1.

  1. Po co uczyć się tańca użytkowego?

Osoby, które decydują się na rozpoczęcie kursu tańca użytkowego, mają z reguły jeden cel — móc bez trudu odnaleźć się w każdej sytuacji i bez strachu móc zatańczyć niemal z każdą osobą. Przede wszystkim pozwala on wyuczyć się rozpoznawania i poruszania się do rytmu. Mężczyźni dowiadują się, w jaki sposób prowadzić partnerkę w tańcu, pani zaś uczą się swobody i umiejętności odczytywania sygnałów dawanych przez partnera.

  1. Taniec użytkowy — do kogo jest skierowany?

Odpowiedź jest prosta — do każdego. Taniec użytkowy jest skonstruowany w taki sposób, aby mógł się go nauczyć każdy, od licealistów, przygotowujących się do studniówki, przez studentów, którzy chcą zabłysnąć na imprezach klubowych i dyskotekach, osoby dorosłe, które zamiast podpierać ściany przy różnych okazjach towarzyskich wolą dać upust energii na parkiecie, aż po seniorów, cieszących się życiem, którym nie w myśl zamknąć się w domu, i w poszukiwaniu nowych wrażeń i znajomości decydują się na kurs tańca.

  1. Jak wygląda nauka tańca użytkowego?

Podobnie, jak iw przypadku każdego innego rodzaju tańca, również podejmując kurs tańca użytkowego, nauka przebiega etapami. Na początek zajęcia mają na celu nauczyć poczucia rytmu i ogólnej koordynacji ruchowej. Następnie wchodzą dopiero nieco bardziej zaawansowane figury, nowe ruchy i nieco większe tempo. Kiedy podstawy te zostaną opanowane, zaczyna się właściwe poszukiwanie własnego stylu tanecznego i improwizacji,

  1. Do jakiej muzyki można go tańczyć?

Jedną z cech, które stanowią o sile tańca użytkowego i sprawiają, że jest on tak często i chętnie wybierany przez nowicjuszy do nauki to fakt, że jako jeden z nielicznych może być wykonywany praktycznie do każdej m’80 i ‘90. muzyki. Sprawdzi się zarówno w przypadku dyskotekowych hitów z lat ‘70, ‘80 i ‘90, współczesnego popu, klasycznego rn’b, ale także muzyki elektronicznej, a nawet disco polo! Jedynym kryterium jest tak 2/4 lub 4/4, co czyni go najbardziej wszechstronnym i uniwersalnym rodzajem tańca.

  1. Jakie korzyści niesie za sobą nauka tańca użytkowego?

Podobnie, jak i praktycznie każdy inny rodzaj tańca, taniec użytkowy to szereg zalet innych niż tylko zbawienny wpływ na figurę. Regularne uczęszczanie na zajęcia gwarantuje wzrost świadomości ciała i koordynacji ruchowej, dodaje pewności siebie, pozwala przekraczać własne granice, uczy otwartości na nowych ludzi i sytuacje, a przede wszystkim jest doskonałą zabawą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *