Motywacja do biegania

Bieganie to coraz popularniejsza forma aktywności, wiąże się to z jej dużą dostępnością, taniościom i łatwością. Biegać może każdy, niezależnie od płci, wieku i kondycji fizycznej (choć należy zaznaczyć, że w przypadku niektórych schorzeń zamiast biegu zalecany jest trucht lub szybki marsz). Bieganie jest stosunkowo tanim sportem, który nie wymaga drogiego sprzętu, wystarczą buty do biegania, a zwolennicy biegania boso nie potrzebują nawet tego.

Ponadto bieganie nie wymaga specjalnych umiejętności, ani odwagi. Choć należy zaznaczyć, że aby biegać prawidłowo konieczna jest prawidłowa postawa ciała oraz świadome oddychanie. Jak widać bieganie ma wiele zalet, a mimo to nie wszyscy biegamy. Dlaczego? Pomijając kwestie zdrowotne, często brak nam odpowiedniej motywacji, jak ją odnaleźć?

W jaki sposób możemy zmotywować się do regularnego biegania?

W zasadzie jest na to kilka sposobów. Najłatwiejszym jest zwyczajne zmuszanie się do tego. Zwłaszcza na początku pokonanie lenistwa czy wygospodarowanie czasu na godzinkę biegania bywa trudne i dla nikogo na początku nie jest to przyjemne. Jeśli jednak założymy, że przez 3 miesiące będziemy biegać regularnie w określone dni, to po tych 3 miesiącach stanie się to dla nas taką rutyną, że nie będziemy o tym myśleć jak o zmuszaniu się do czegokolwiek.

Dobrym pomysłem będzie także bieganie w grupie, albo z drugą osobą. Biegając w dwójkę można wzajemnie się motywować, wówczas nawet jeśli, któregoś dnia zabraknie nam motywacji do wyjścia, ta druga osoba będzie wsparciem i odwrotnie, my także możemy być wsparciem dla innych. Dobrym pomysłem może być także udział w obozie biegowym, gdzie razem z innymi biegającymi można wspólnie trenować, dokładniejsze informacje na temat tego typu wydarzeń można znaleźć na stronie – ksstaszewscy.pl/oboz/.

Motywację można także znaleźć w chęci rywalizacji i pokonywania swoich barier. Istnieje wiele amatorskich maratonów, półmaratonów i innych biegów, w których można zmierzyć się z innymi biegaczami i rywalizować o podium. Dla wielu osób, które biegają najlepszą motywację stanowi pokonywanie coraz dłuższych dystansów lub przebycie określonej trasy w coraz krótszym czasie.

Motywacją dla wielu biegających jest także chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, poprawy kondycji czy dbałość o własne zdrowie, bo jak pokazują badania osoby, które biegają żyją dłużej i dłużej cieszą się także pełną sprawnością fizyczną i zdrowiem. Każdy z nas jest inny dlatego też każdy potrzebuje innych bodźców, aby regularnie biegać, dlatego też każdy powinien poszukać własnej motywacji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *